یافتن همراه برای سفرهای روزانه داخل شهر


سفر اشتراکی درون شهری

سفر اشتراکی دوران شهری به عنوان یک روش حمل و نقل، معمولاً توسط سیستم‌های حمل و نقل عمومی شهری ارائه می‌شود. این سیستم‌ها از جمله اتوبوس‌های شهری، متروها، تاکسی‌های مشترک،تاکسی های اینترنتی و سامانه‌های رانندگی اشتراکی مانند سامانه همپیمایی هیرا می‌توانند باشند.

در سفر اشتراکی دوران شهری، افراد مختلف با استفاده از یک وسیله نقلیه مشترک به مقصد خود می‌رسند. این وسیله نقلیه می تواند وسیله نقلیه عمومی باشد که رای استفاده عمومی طراحی شده است (اتوبوس،مترو،تاکسی خطی و ...) یا از ظرفیت تردد خودروهای شخصی برای حمل و نقل استفاده کند (هیرا) و افراد مختلفی که در یک مسیر مشابه حرکت می‌کنند، می‌توانند از آن استفاده کنند.

مزایای سفر اشتراکی دوران شهری شامل کاهش ترافیک، کاهش آلودگی هوا، صرفه‌جویی در هزینه سفر و استفاده بهینه از ظرفیت وسایل نقلیه است. علاوه بر این، سفر اشتراکی دوران شهری می‌تواند به کاهش تعداد خودروهای شخصی در خیابان ها و در نتیجه کاهش آلودگی و ترافیک که یکی از چالش برانگیز ترین مشکلاتی است که شهرها و کلان شهر ها امروزه درگیر آن هستند کمک شایان ذکری کند.

در سامانه های آمار و اطلاعات شهری انواع سفرهای درون شهری معمولا به دسته بندی های زیر تقسیم می شوند:

- سفر شغلی

- سفر آموزشی

- سفرخرید

- سفر تفریح

- سفر هیچ سر خانه

- سفر کار شخصی

با توجه به آمار های ارئه شده، بیشترین تعدد سفر در دو دسته اول یعنی سفرهای شغلی و سفرهای آموزشی انجام می گیرد که اتفاقا این گروه از سفرها، از جمله سفرهایی هستند که بیشترین فراوانی سفر با خودروی شخصی و اتفاقا بصورت تک سرنشین را تشکیل می دهند.

البته گروه دیگری از سفرها نیز بصورت مستتر در این لیست می توانست قرار دارد که با توجه به اینکه بین دو دسته سفر شغلی و سفر آموزشی مشترک می باشد، در دسته بندی آمار قرار نمی گیرد اما یکی از دسته بندی های اصلی انواع اهداف سفر در هیرا می باشد.

براین اساس، هیرا به عنوان پلتفرم استفاده بهینه از ظرفیت خالی خودروهای شخصی در سفرهای درون شهری، خدمات خود را در سه دسته بندی زیر ارائه می کند:

- سفرهای مشترک شغلی یا سازمانی

- سفرهای مشترک آموزشی

- سفرهای مشترک رویدادی

 


چرا همپیمایی کنیم؟

پوشش هزینه های خودرو

با همپیمایی در هیرا، هزینه های ماشینت رو هیرا پرداخت میکنه یعنی خرج ماشینت از این جیب به اون جیبه

کاهش هزینه سفر

با همپیمایی در هیرا، هزینه های سفر کمتر از حمل و نقل عمومی و چیزی نزدیک به صفر در میاد

صرفه جویی در وقت

وقتی ترافیک توی خیابون نباشه، جای پارک هم از قبل آماده باشه، دیگه رفت و آمد خیلی زمان نمیبره

تفریحِ سفر

با هم بودن عامل مشترک همه‌ی تفریح‌هاست؛ مخصوصا وقتی با دوست و همکارت همپیمایی کنی